Фото: Принтскрин

Од 8 јануари Кина ќе го укине задолжителниот карантин за коронавирус при влез во земјата, соопштија денеска здравствените власти.

Оваа мерка беше објавена откако на почетокот на месецов во Кина беа укинати поголемиот дел од анти-ковид мерките кои важеа од 2020 година.

Почнувајќи од следниот месец, само негативен тест за ковид, не постар од 48 часа, ќе биде потребен за влез на територијата на Кина, соопшти Здравствената комисија, која делува како министерство.

Кина е единствената голема економија која продолжи да воведува карантини при доаѓањето на нејзина територија, што особено влијаеше на туризмот, иако во последните месеци беше намалено времетраењето на карантините.

Во моментов, при карантин задолжителни се пет дена во хотел, а потоа три дена набљудување во домашни услови.

Здравствената комисија соопшти дека ковид-19 повеќе не го смета за „пневмонија“ туку за помалку опасна „заразна“ болест.