Венгер се прости од Арсенал на стадионот „Емирати“

Арсен Венгер, кој на крајот на сезонава ќе го напушти Арсенал по 22 години, период во кој на тимот од Лондон му донесе три...

Сер Алекс Фергусон се бори за живот

Фергусон имал излив на крв во мозокот по што е опериран и се наоѓа на интензивна нега. За 26 години како менаџер на Манчестер...

Шампионот во подобра форма од претендентот за светската круна

На силниот турнир во Азербејџан Манус Карлсен го освои првото место, додека Фабијано Каруана на првенството на САД заврши втор Актуелниот 16-ти светски првак во...

Темпераментен кошаркар со прецизна рака

Јанко Луковски беше еден од незаменливите кошаркари на Работнички, кога скопскиот клуб, предводен од Лазар Лечиќ, го отвораше патот кон елитата. Неговата рака ретко...

Игор Стефановски – Иџе не ја заврши втората трка во Франција

Игор Стефановски - Иџе не ја заврши втората трка на „Пол Рикар“ во Франција, дел од „ТЦР“ шампионатот, откако излета од патеката. По обидот за...

Кениецот Бивот победник на Скопски маратон

Еванс Кипкемои Бивот од Кенија е победник на годинашниов Скопски маратон со време од  2:14:08 часа. Второпласиран беше неговиот сонародник Џон Лангат, со време од 2.14.57....

ЖРК Куманово на домашен терен загуби од Металург

Во рамките на 26-тото коло од ракометната женска супер лига ракометарките на Куманово синоќа на домашен терен загубија од екипата на Металург со 23:27...

Дарио Ивановски победник во полумаратонската трка, а Богдан Цветковски на пет...

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски е победник во полумаратонската трка на Виз Ер Скопскиот маратон со резултат од 1 час, 9 минути и 10 секунди.  Атанас Анчевски заврши...

И новинари од „Нова Македонија“ дел од маратонот

Екипа вработени во дневниот весник „Нова Македонија“ исто така ќе биде дел од „Скопскиот маратон“. Новинарките Антонија Поповска, Сања Јачевска, Радмила Заревска и Гоце...

Ливерпул може да избие на третото место

Ливерпул со нова титула во фудбалската Лига на шампионите (порано Куп на шампионите) може да избие на третото место на листата на прваци. Реал...