Ослободете се од непријатните мириси од чевлите со помош на едноставни трикови

Домување Секојдневното носење одредени чевли може да предизвика непријатни мириси. Ова обично се случува во пролет и во лето кога стапалата повеќе се потат. Но...

Исчистете го домот од молци со помош на мирисни билки

Молците во домот можат да бидат вистинска напаст. А дека ги има, ќе забележите по дупчињата на тепихот, на палтата, на облеката во плакарот... Оваа...

Од мал двор до совршена градина

Доколку имате мал двор или градина, а сакате на отворено да уживате во слободните моменти во текот на денот, со малку креативност и фантазија,...

Аголни гарнитури – идеален мебел за дневната соба

Аголните гарнитури секогаш се во тренд кога е во прашање уредувањето на ентериерот. Без разлика на бојата, обликот или материјалот од кој се изработени,...

Алтернативни начини за примена на „кока-колата“ во секојдневниот живот

Веројатно не сте знаеле дека „кока-колата“, освен како освежителен пијалак, можете да ја користите и за многу други работи. Една од состојките што се...

Како да се справите со мувлата и влагата во домот

Влагата не прави разлика. Може да се појави во секој дом, од гарсоњера до голема вила. Животот во влажна средина е непријатно, и проследно...

Декоративните ѕидови – хит во уредувањето на домот

Декоративните ѕидни облоги се вистински хит во декорирањето на ентериерот. Спектарот на материјали и тематски решенија е разновиден, од фототапети до вештачки површини, кои...

Како да исчистите мувла, дамки од масло, ’рѓа…

Не мора секогаш да трошите пари на скапи хемиски производи за чистење во домот, проблемот со нечистотијата, дамките, мувлата или, пак, ’рѓата можете да...

Многу луѓе несвесно прават грешки при чистењето на мијалникот

Домување Мијалникот бара редовно чистење и одржување. Меѓутоа, многу домаќинки несвесно ги прават следните грешки при чистењето, а не би требало. Само го бришете со влажна...

Како ефикасно да ги исчистите подовите со плочки

Домување Подовите со плочки се лесни за одржување благодарение на нивната издржлива површина, но понекогаш бараат потемелно чистење. Во такви моменти можете да користите алкохол...