Брнабиќ: Утре ни пристигнуваат уште 40.000 вакцини, со нив ќе се вакцинираат македонските лекари

Во Србија веќе утре пристигнува дополнителен контингент со вакцини на „Фајзер“, нешто повеќе од 40.000, изјави премиерката Ана Брнабиќ за ТВ Прва. - Мислам дека...

Македонците можат да се вакцинираат во Врање без закажан термин

Во Врање е можно вакцинирање за граѓаните на Македонија без претходно закажување. Сè што треба да сторат е да донесат важечка лична карта –...

Словенија воведе карантин

Словенија од утре воведува карантин во 7 од 12 региони за да се спречи ширењето на заразата од коронавирусот. Во овие седум делови на земјата,...

Бугарија е дел од „штедливата група“ и надежите ги полага во „Астра зенека“?

ЕУрактив известува за бугарската стратегија за вакцинација Бугарската стратегија за вакцинација се чини дека се заснова врз новата вакцина на „Астра зенека“, во однос на...

Во Србија „експлодира“ бројката на новозаразени, медиумите предупредуваат на нов бран

По појавата на делта-сојот во Србија, тамошните експерти предупредуваат дека епидемијата ќе зададе уште еден „удар“, а според пишувањето на Б92, се чини дека...

Косово се соочува со жариште на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на ковид-19, пишува „Косово онлајн“. Според извештајот на Институтот,...

Кон: Затворање во Србија од сабота во 12 часот

Заврши седницата на Кризниот штаб во Србија на која беше анализирана моменталната епидемиолошка состојба. Одлучено е да има затворање од сабота во 12 часот,...

Србија целосно се затвора

Заврши седницата на Кризниот штаб на Србија за борба против пандемијата со ковид-19. Донесени се нови епидемиолошки мерки. Тоа значи дека освен продавниците за...

Во Словенија пристигна стелт омикрон

Словенија денеска го потврди првиот случај на подтипот омикрон на сојот БА.2, изјави шефот на националната лабораторија Тјаша Жохар Кретник. Таа рече дека сè уште...

Хаос на влезот во Грција, граѓаните на Србија чекаат да се отворат границите

Нови проблеми за сите граѓани на Србија што се подготвуваат да одат во Грција на море. Веста дека нашата земја ги отвори своите граници...