Најголем дел од увезените случаи во Австрија се од Македонија

Повеќе од две третини од заразените повратници од одмор го донеле вирусот во Австрија од Западен Балкан, според податоците од австриската Агенција за храна...

Шампионот во вакцинацијата тргна во пресметка со антиваксерите

Србија, која е една од водечките држави во Европа според брзината на процесот на имунизација, реши да се пресмета со антиваксерите откако се соочи...

Грција ја помести старосната граница за децата за влез во земјата без ПЦР тест

Грција одлучи да ја помести возрасната граница за децата на кои им е дозволено да влезат во земјата без ПЦР-тест, за една година, така...

Грк заразен со коронавирус стави 14 полицајци во карантин – им плукнал в лице

Четиринаесет полицајци се ставени во карантин по инцидент во Атина, кога маж кој тврди дека е заразен со корнавирус, им плукнал во лице, пренесува...

Србија ќе воведе ковид-сертификати за влез во угостителските објекти

Србија се подготвува да воведе ковид-сертификати, изјави премиерката Ана Брнабиќ, по состанокот на Кризниот штаб, кој заседаваше вечерва поради влошената епидемиолошка состојба во земјата. -...

Земјите од регионот ги заоструваат ковид-рестрикциите

Во регионот се влошува состојбата со ковид-19, а земјите бележат континуиран пораст на бројот на новозаразени. Словенечката Влада, во обид да го ограничи брзиот раст...

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација ќе започне на 10...

Грција им дозволи влез на српските туристи

Грчката влада доцна синоќа донесе одлука да им дозволи влез на српските туристи кои вчера цел ден беа заглавени на граничниот премин Кулата –...

На Балакнот денеска рекордни бројки на заразени со ковид-19

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во последните 24 часа, рекордни 757 лица...

Во Србија трипати повеќе заразени отколку вчера: 100 новозаболени

Во Србија едно лице починало од коронавирус во последните 24 часа, а присуството на оваа заразна болест е потврдено кај 100 лица, објавено е...