Кралската драма на Нетфликс, „Круната“, и комедијата на Епл ТВ, „Тед Ласо“, беа големите победници на наградите „Еми“ во неделата.

Трофеите за „Круната“ вклучуваат најдобра драмска серија, плус четири актерски победи за Џилијан Андерсон, Оливија Колман, Џош О’Конор и Тобиас Мензес.
„Каков прекрасен крај на најнеобичното патување со ова прекрасно семејство“, рече Колман за нејзината последна серија во улогата на кралицата Елизабета Втора.

„Ја сакав секоја секунда и едвај чекам да видам што ќе се случи понатаму“.

А потоа во емотивен наплив, таа додаде: „Би сакала татко ми да беше тука да го види ова. Го изгубив за време на ковид. Многу ќе му се допаднеше сето ова.”