Ознака: Уставот

Уставот за отстрел?!

Откако стана јасно дека уставните измени нема да бидат изгласани од актуелниот собраниски состав, сега врелиот костен околу промената на Уставот се префрла врз...

НЕ за промена на Уставот, ДА за ЕУ

Обраќање по повод меѓународната конференција „Историските личности во историјата и во колективната меморија“, организирана од Институтот за национална историја, која се одржува во МАНУ...

Што содржи Пандорината кутија на Таравари?

Дел од спектарот барања на албанскиот фактор во Македонија, неодамна во едно интервју, рефрешираше Арбен Таравари, лидерот на Алијанса за Албанците. Тој во интервјуто...

МИКРО – ДВОГЛЕД: Две мини колумни на Венко Андоновски

Дали правото да правиш будала од себе треба да биде впишано во Уставот? Секој ден слушаме дека некои колективитети (особено малцинства) бараат права за кои...

И со и без Бугарите во Уставот, за Македонија нема напредок...

Последните измени на Кривичниот законик, новиот закон за амнестија што треба наскоро да се најде на собраниска седница, многубројните злоупотреби на европското знаменце, нефункционалните...

Уставот е наша работа, подалеку од него!

И Сарацин, и Рот, и Ескобар, и Фон дер Лејен, и уште редица други странски претставници упатуваат јасна порака дека Македонија мора да направи...

А што доколку нема мнозинство за промена на Уставот?

Министерот за надворешни работи со писмо ги убедува пратениците да ги поддржат уставните измени Министерот за надворешни работи Бујар Османи уште вчера испрати писмо до...

И Грците во Уставот – зошто да не?

Денешниов текст, текстот што ќе го читате, би требало да носи наднаслов „Личен став“. Имено, во рамките на таканаречената јавна дебата за промените на...

Направи повторно глупост и ќе те затворам долу во Уставот

„Том!“ Нема одговор. Тетка Поли, жената одговорна за цветната градина во Белата куќа, нервозно се шутка низ дворот, барајќи го својот немирен внук. Том Соер...

Без Бугари во Уставот нема добри односи со САД?

Во последниот период на европските притисоци се надоврзаа и САД, кои барем досега како наш стратегиски партнер се држеа некако настрана и работите во...