Ознака: украинско жито

Во очекување на нов договор за извоз на украинското жито преку...

Претседателите на Русија и на Турција се состанаа вчера во Сочи, Русија Подготвил: Mарјан Велевски Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера пристигна во руското одморалиште Сочи,...

Претставници на Романија, ЕУ, САД и Молдавија договараат алтернативни рути за...

Претставници на САД, ЕУ, Молдавија и Романија денеска во источниот романски град Галац ќе разговараат за изнаоѓање алтернативни рути за транспорт на жито од...

Според Москва, невозможно е да се продолжи договорот за извоз на...

Невозможно е да се продолжи рокот на договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море под сегашните околности, изјави денеска претседателката на Горниот...

ЕУ ќе даде 100 милиони евра компензација за земјите погодени од...

Европската Унија планира да одвои 100 милиони евра компензација за земјоделците во земјите кои граничат со Украина и планира да воведе ограничувања за увоз...

Г-20 се повикува на продолжување на договорот со кој се овозможува...

Договорот што ѝ овозможи на Украина, и покрај руската инвазија, да извезува земјоделски стоки од пристаништата на Црното Море треба да продолжи, се согласија...

Бродовите со украинско жито бавно пловат до Африка!

Светот треба да дејствува веднаш за да се заштитат најранливите групи од ширење на гладот на Рогот на Африка, соопшти Дејвид Бизли, извршниот директор...