Ознака: Турција и Сирија

Единаесет жртви во синоќешните земјотреси во Турција и во Сирија

Во синоќешните земјотреси во Турција и Сирија загинаа најмалку 11 лица, јавија денеска локалните медиуми. Засега нема официјалнио податоци за бројот на жртвите. Најмалку шест...

Повеќе од седум милиони деца во Турција и Сирија се загрозени...

Повеќе од седум милиони деца се загрозени по разорните земјотреси што ги погодија Турција и Сирија на 6 февруари, соопшти Фондот на ОН за...

Анонимен Пакистанец донирал 30 милиони долари за настраданите од земјотресот во...

Анонимен маж со пакистанско потекло вчера влегол во турската амбасада во САД каде донирал 30 милиони долари за настраданите од земјотресот во Турција и...

Смртниот биланс од земјотресите во Турција и Сирија надмина 28.000, ОН...

Во земјотресите што ги погодија Турција и Сирија загинаа повеќе од 28.000 луѓе, а официјален претставник на Обединетите нации (ОН) рече дека конечниот биланс...

Претседателот Пендаровски донираше за настраданите во Турција и Сирија

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговото семејство денеска на пункт на Црвениот крст на Македонија донираа производи за помoш на населението во Турција...

Земјотресите во Турција ја поместија земјената маса за три метри

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса...