Ознака: Шаќири

Шаќири: За врсничкото насилство не е одговорно само МОН, треба да...

Врсничкото насилство не е одговорност само на Министерството за образование и наука, туку сите институции треба да се вклучат во превенција на оваа појава,...

Шаќири ќе ја разгледа студентската иницијатива за календар на активности

Студентите што протестираа пред Министерството за образование и наука попладнево незадоволни од доцнењето на исплатата на стипендиите и на другите субвенции се разотидоа и...

Имавме проблеми од графичко-техничка природа и корекции од самите автори, изјави...

Според информациите што ги имам, до вчера во Скопје, се доставени учебниците за шесто одделение, соопшти денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Од...

Шаќири: До крајот на септември ќе бидат доставени сите учебници

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири уверува дека до крајот на септември ќе бидат доставени учебниците за сите одделенија во основното образование односно...

Учениците се враќаат на настава, доцнат учебници за 3. и 6....

За над 200 илјади основци и средношколци денеска почнува учебната 2023/2024 година која, со одлука на Владата, првпат ќе заврши на 17-ти наместо на...

Владата со препораки за училиштата – без мобилни телефони, облекување според...

Владата на денешната седница усвои сет препораки наменети за училиштата со цел во овој исклучително сензитивен период да се реагира внимателно и правилно за...

Шаќири апелира, ДИЦ да не ја доведува во прашање државната...

Нека продолжат со нивните барања, но нека не ги доведуваат во прашање процесите, апелираше министерот за образование и наука Јетон Шаќири во однос на...

Државната матура мора да се реализира, истакна Шаќири

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири денеска на прес-конференција апелираше до вработените во Државниот испитен центар, кои веќе извесен период штрајкуваат, да не...

Од први септември ќе имаме бесплатни учебници кои навреме ќе бидат...

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири истакна дека од први септември ќе има бесплатни учебници и истите навреме ќе бидат доставени до учениците. На...

Ќе бидат прифатени барањата на матурантите што имаат законска основа, истакна...

До крајот на неделава или на почетокот на идната ќе имаме конкретен одговор кој ќе биде во насока на тоа што има законска основа...