Ознака: Риши Сунак

Дронови и прегратка од Сунак за Зеленски

Велика Британија ќе испрати стотици нови дронови за напад со голем дострел од над 200 километри во Украина, соопшти владата денеска откако украинскиот претседател...

Сунак: Нема да се преправам дека нашите проблеми ќе исчезнат во...

Велика Британија мина низ тешки 12 месеци и проблемите нема да исчезнат во 2023 година, но крунисувањето на кралот Чарлс Трети ќе помогне да се обедини земјата, изјави денеска...

Премиерот на Велика Британија побара ревизија на потрошените средства за потребите...

Оценка за напредокот на војната во Украина побара премиерот на Велика Британија Риши Сунак, јавуваат британските медиуми. Сепак, високи функционери стравуваат дека премиерот можеби...

„Телеграф“: Сунак размислува за уште две години да го замрзне буџетот...

Новиот британски премиер Риши Сунак размислува да го замрзне буџетот за странска помош на дополнителни две години, јави лондонски „Телеграф“, повикувајќи се на добро...

Сунак ги задржува Клеверли и Волас како министри во Владата

Новиот британски премиер Риши Сунак одлучи да го задржи на функцијата Џејмс Клеверли – министер за надворешни работи и Бен Волас за одбрана, и...

Сунак доби награда да го расчистува британскиот хаос што самиот го...

Риши Сунак вети дека ќе го поправи економскиот хаос наследен од неговата претходничка Лиз Трас, откако беше назначен за нов британски премиер, пренесуваат светските...

Прво обраќање на Сунак: Се соочуваме со голем економски предизвик

Велика Британија се соочува со сериозни економски предизвици и има потреба од стабилност и единство, изјави денеска Риши Сунак, во својот прв јавен говор откако беше...

Риши Сунак ќе биде новиот британски премиер

Риши Сунак направи спектакуларен политички камбек за да стане следниот премиер на Велика Британија, откако ривалката Пени Мордоунт се откажа од трката, пренесе ДПА. Поранешниот британски министер...

Џонсон заминува со крената глава, Сунак со најмногу гласови во првиот...

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави дека се повлекува од функцијата со крената глава иако во говорот пред пратениците призна дека заминува порано отколку што...