Ознака: контраофанзива

Шојгу: Методично ги извршуваме задачите, Украина нема успех во контраофанзивата

Руските војници методично ги извршуваат зададените задачи во специјалната операција во Украина - изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу на безбедносниот форум...

Зеленски: Ќе направиме сѐ да ја добиеме војната

Украина ќе направи сѐ за да ја добие војната против Русија, изјави денеска претседателот Володимир Зеленски, додавајќи дека неговата земја се стреми да ги...

Украинците не се готови, оваа битка не е завршена, вели шефот...

Прерано е да се каже дали летната офанзива на Украина не успеа, изјави генералот Марк Мили, командант на Здружениот генералштаб на САД. - Таа офанзива...

Путин: Пропадна украинската контраофанзива

Рускиот претседател Владимир Путин за време на средбата во Санкт Петербур со својот белоруски колега, Алексанадар Лукашено, денеска изјави дека контраофанзивата на Украина „пропаднала“,...

Контраофанзивата не напредува толку брзо, признаваат од Киев

Контраофанзивата на Киев, соочена со отпорот на руските сили, „не напредува толку брзо“, изјави денеска шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Андриј Јермак. - Денес...

Според институтот за проучување на војни, Украина постигналa тактички значајни успеси...

„Институтот за проучување на војната“ Украинската контраофанзива постигнала „тактички значајни“ успеси во областа Бахмут и продолжила со операциите во најмалку три други сектори на фронтот,...

Украинската контраофанзива е бавна за да ги истроши руските сили?

Украинското раководство го објасни бавниот напредок на долгонајавуваната контраофанзива, со новата цел да ги истроши руските сили. - Во оваа фаза на активни непријателства, украинските...

Главните сили сѐ уште не се употребени во контраофанзивата, вели украинскиот...

Ослободувањето на група села под руска контрола во изминатите недели „не е главниот настан“ во планираната контраофанзива на Киев, изјави за „Фајненшл тајмс“ (ФТ)...

Зеленски призна дека контраофанзивата бавно напредува и оцени дека војната не...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски призна дека напредувањето на украинските сили на бојното поле е „побавно од посакуваното“ на повеќе од една недела од почетокот...

Порошенко: Украина досега активира само 30 отсто од трупите во контраофанзивата 

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко изјави дека моментално се активни „само 30 отсто од бригадите“ резервирани за контраофанзива. Тој додаде дека го загрижува недостатокот на...