Ознака: конго-кримска хеморагична треска

Петличковски: Нема простор за паника во врска со конго-кримската хеморагична треска

Нема место за паника, апсолутно ниту е потребна, ниту е продуктивна на некој начин, изјави претседателот на Комисијата за заразни болести, Александар Петличковски, во...

Обезбеден лекот за конго-кримска хеморагична треска, болничарката во стабилна состојба

Обезбеден е лек за конго-кримска хеморагична треска, а болничарката на Инфективната клиника е во стабилна состојба. Информацијата за МИА ја потврди директорката на клиниката,...

Единаесет лица контакти на вработена на Инфективна со Конго-кримска хеморагична треска...

Единаесет лица контакти на хоспитализираната вработена на Инфективна клиника се ставени под 14-дневен надзор, откако кај неа беше констатирана Конго-кримска хеморагична треска, информираше денеска...

Мехмедовиќ aпелира: Без паника, не очекуваме повеќе случаи на конго-кримска хеморагична...

Не треба да се крева паника во однос на новата состојба со конго-кримска хеморагична треска, изјави за МИА, портпаролот на Комисијата  за заразни болести,...