Ознака: Франк – Валтер Штајнмаер

Штајнмајер: Се наоѓате пред важна одлука за продолжување на европскиот пат

Македонија се наоѓа пред една важна одлука дали преку претстојната промена на Уставот ќе го трасира патот за отворање на поглавјата во поединечни области,...

Штајнмаер: Се подготвуваме за долга војна во Украина

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска изјави дека се подготвува за „долга“ војна во Украина. Во својот говор во Литванија, каде што ги посети германските војници...

Штајнмајер реизбран за претседател на Германија

Франк – Валтер Штајнмаер денеска е реизбран за претседател на Германија. За него во првиот круг гласаа 1.045 од 1.472 членови на така наречената...