Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25961)

Спортски вести

ШАХ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ТУРНИР НА КАНДИДАТИТЕ Неизвесност на отворениот турнир, осуммина во водство Американецот Фабиано Каруана (2.786 - рангиран прв пред турнирот) во драматична завршница...

Сите придобивки од кивито

Здрава храна Уникатниот хемиски состав на кивито го прави корисно за сите што имаат проблеми со спиењето. Истражувањата покажаа дека е доволно да се јаде...

Трик за согорувањето на мастите

Консумирањето зеленчук пред јаглехидратите за време на оброците може да ви помогне да изгубите тежина, тврдат научниците. Истражувањата покажуваат дека јадењето зеленчук го стимулира производството...

Идеална температура во домот во студените денови

За да ви биде пријатно и топло во затворените простории во текот на постуденото време, природно е да го зголемите термостатот за неколку степени,...

Резиденција во Охрид за заштита на езерото преку уметност

Во рамките на „Проспер“, меѓународен проект кофинансиран од програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија, чија цел е зајакнување на меѓународната културна соработка и интегрирање...

Враќање во младоста со химните на едно време

По концертот на „Жера и Црвена јабука“ во Скопје Продукциската куќа „Вајб“ од Тетово, која ги донесе „Жера и Црвена јабука“ во Скопје пред нецели...

Бешичко Езеро – дел од групата на егејските езера

Езерото е богато со различни видови фитопланктони, шумите околу него се дабови, а има и повеќе градини со овошја. Во Бешичко Езеро живеат 29...

Војната на Блискиот Исток би ја поскапела нафтата до 160 долари

Ескалацијата на последниот конфликт на Блискиот Исток во најлошото сценарио може да ја зголеми цената на нафтата на 157 долари за барел, се наведува...

И ЕУ длабоко поделена за резолуцијата за итен прекин на огнот...

Последното гласање во Генералното собрание на ОН покажа генерална разединетост на нациите Гласањето во Генералното собрание на Обединетите нации за резолуцијата составена од арапските земји...

ММФ: Албанската економија покажа неверојатна издржливост

Албанија Албанската економија покажа неверојатна издржливост и стана една од најсилните во регионот, се вели во неодамнешното соопштение на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Поттикната од силното...