Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25926)

Избелување на старата пластична површина низ домот

Домување Колкупати ви се случило да сакате да ја „оживеете“ старата пластика, но не знаете како? Постојат многу домашни трикови што можат да ја избелат....

Најубавиот европски град во кој никој не оди

Патописецот Роберт Дачешин, во потрага по дестинација што можеби не е надалеку позната, но фасцинира со прекрасна архитектура, пристапни цени, вкусна храна и многу...

Заврши најобемната потрага по чудовиштето од Лох Нес

Минатиот викенд над сто волонтери учествуваа во најобемната потрага на Лох Нес во последните половина век. Може да се каже дека колку што е стара...

Кои активности и вежби согоруваат најмногу калории?

Со популарноста на фитнес-гаџетите и домашната фитнес-опрема (како што се ленти за трчање и велосипеди за вежбање), информациите за бројот на калории што ги...

Колаж

Колаж е ликовна дисциплина или ликовна техника за која не се знае од кога почнува да се практикува, барем мене не ми е познато...

Дрвјата нелегално се сечат, дрвокрадството цвета во земјава

Статистиката вели дека секоја година се сечат и до 15 милијарди дрвја низ целиот свет. Тоа е ненадоместлива штета за флората, фауната, човекот, за...

Големите каматни стапки неефикасен инструмент, стопанството се задушува

ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА НЕ УСПЕВА ДА ИЗЛЕЗЕ НА КРАЈ СО ИНФЛАЦИЈАТА Европската централна банка (ЕЦБ) се одлучи да ги зголеми каматните стапки за да се...

Цената на нафтата во нагорен тренд трета недела по ред

НА СВЕТСКИТЕ НАФТЕНИ ВЕРЗИ Минатата недела беше забележан нов раст на цените на нафтата на светските берзи, што е веќе трета недела по ред како...

Што кога ќе се вклучи предупредувачкото светло за резервно гориво?

Резултатите од една студија покажуваат елементи што доколку ги имаме предвид, нема потреба да се плашиме кога ќе се вклучи предупредувањето за тоа дека...

Мали, Нигер и Буркина Фасо воспоставија воен сојуз

АФРИКА: ФОРМИРАНА Е АЛИЈАНСА НА САХЕЛСКИТЕ ДРЖАВИ Мали, Буркина Фасо и Нигер потпишаа меѓусебен одбранбен пакт, бидејќи трите земји од Сахел имаат цел да си...