Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25926)

Труст на креативни економски умови за ефективни алатки во функција на...

Покрај замрзнувањето на цените, потребно е да се преземат и мерки поради растот на нафтените деривати на светските берзи... Упатените велат дека едни од...

Спортски вести

ТЕНИС - ДЕЈВИС-КУП Дебитантот Финска во четврт-финалето Актуелниот првак Канада, потоа ланскиот финалист Австралија, како и Србија, Чешка, Финска, Холандија, Италија и Велика Британија се пласираа...

Македонија ќе настапи и со една екипа во женска конкуренција

ШАХ - ПОЧНУВА СП 2023 ЗА ВЕТЕРАНИ ВО СТРУГА Покрај трите екипи во машка конкуренција, на СП од Македонија ќе настапи и една во женска,...

Во трката за двотретинско мнозинство се погазува основниот принцип на поделба...

Во овој момент е потребен отворен и широк општествен дијалог како да се најдат решение за целата ситуација и излез од уставната пат-позиција, решение...

Стефановски ја освои третата континентална титула

Сезонава на 10 трки, тој седум пати победи, трипати беше втор и одново е европски првак, по триумфите во 2014 и 2015 година АВТОМОБИЛИЗАМ -...

Ментална гимнастика

1. Комшијата Ристо, кој неодамна се доселил во зградата, има седум миленици, од кои половината се кучиња. Како е можно тоа? Одговор: Сите миленици се...

Збогување со летото

Од творештвото на писателот Киро Донев Пожарите на летото згаснуваат веќе. Во градината, ене, свенува и последното летно цвеќе. Опустеа плажите и летувалиштата. Повторно живнаа градинките и училиштата. Со...

Ферплејот бара чесна и праведна игра!

Етика за млади И денес, како и пред илјада години, спортот е многу популарен и здрав. Секој што може би требало активно да се занимава...

Мјузиклот „Малата сирена“ прикажан на платото „Млечен“

Во рамките на „Културно лето Карпош - 2023“ Во рамките на годинашното Карпошово културно лето, во саботата на платото „Млечен“, најмалите карпошани во еден здив...

Обединувачката платформа – резолуцијата, во своето битие се разликува од францускиот...

Со актуелно наметнатите уставни измени, Македонците чувствуваат дека се создава терен за процеси што ќе одат во спротивна насока од она што е декларирано...