Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25826)

Пијанистката Ана Велиновска ја одушеви швајцарската публика

Македонската пијанистка Ана Велиновска ја одушеви швајцарската публика со својот настап во Зудпол Луцерн, каде што изведе дело од македонскиот композитор Гоце Коларовски. На...

Видеоинсталацијата „Вкрстени избори“ на Тања Балаќ во „Чифте-амам“

Самостојно претставување на уметницата Тања Балаќ ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во објектот на „Чифте-амам“, во организација на Националната галерија на Македонија....

Иронијата во која живееме е рудник за „копање“ приказни

„Големата ноќ“ - нов краток филм Краткиот филм „Големата ноќ“ е приказна за две тинејџерки што во една вечер поминуваат низ институционална авантура, соочувајќи се...

Две награди за Националната галерија на Македонија

Одбележан Меѓународниот ден на музеите, 18 Мај Националната галерија како дел од глобалната мрежа на музеи и галерии што го одбележуваат 18 Мај – Меѓународниот...

Прекумерната тежина носи зголемен ризик од рак

Медицински совет Дебелите луѓе се соочуваат со зголемен ризик да добијат рак, дури и кога изгледаат медицински здрави, се вели во новото истражување. Нормалниот крвен...

Македонски филмови и копродукции на маркетот во Кан

Агенцијата за филм на Македонија и оваа година ќе биде присутна на филмскиот маркет, кој се одржува од 16 до 27 мај, во рамките...

Легендарниот „Титаник“ во целост е прикажан во нов 3Д-приказ

Благодарение на првото дигитално скенирање на бродот „Титаник“, неговите остатоци се прикажани на сосема нов, досега невиден начин, пишува „Би-би-си“. Станува збор за најпознатиот брод...

Македонскиот павилјон во Венеција отворен за публиката

Македонскиот павилјон во кој е поставен проектот „Лабораторија од минатото за иднината: Приказни за Летната школа за архитектура во манастирот ’Свети Јоаким Осоговски‘, 1992...

Нѐ израдува вибрантноста на домашната сцена

Организаторите за фестивалот „Крај Вардарот џез“ Почна четвртото издание на фестивалот „Крај Вардарот џез“, во организација на дискографската куќа „ПМГ Џез“, и ќе трае до...

Македонскиот домат и јаболка сѐ помалку се (от)купуваат!

Причините за намалениот откуп се повеќеслојни: од неконтролираниот увоз, ниските откупни цени и намалениот интерес за продолжување на земјоделското (рано)градинарско производство. Поединечно најголемо намалување...