Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25826)

Акерман најбрз на 11. етапа

И за време на оваа трка, многу натпреварувачи паднаа на лизгавата патека ВЕЛОСИПЕДИЗАМ - ЏИРО Д’ИТАЛИЈА Германецот Паскал Акерман е победник на 11-та етапа на велосипедската...

Софија да слуша поинаква „музика“ од Македонија

Се чини дека беа потребни неколку години за нашите носители на преговорите со соседот и воопшто со европските институции, поединци и авторитети да заклучат...

Европските трендови на една страна, македонските на спротивна

Освен домашните синдикати и стручната јавност, деновиве се огласија и Европскиот синдикат за јавен сектор и Светската конфедерација на синдикати, кои остро реагираат на...

Време е за акција!

Време е и ние да кажеме и направиме нешто. Проактивно! Но пред да сториме што било, не би било лошо да престанеме да замижуваме...

Европа ќе добие нов шампион

Во финалето на 10 јуни во Истанбул, Манчестер сити ќе игра против пријатното изненадување во ЛШ, италијанскиот Интер, откако во реваншот го елиминира актуелниот...

Бугарија влегува во Македонија

Преку внесувањето на Бугарите во Уставот претстои уставен процес за преобликување и преуредување на државното и општествено устројство на Македонија, различно од досегашното. Само...

Кога правото ѝ е слуга на политиката, криминалецот станува херој...

А замислете, во Европа велат дека незаконски или неправилно набавен доказ е доказ добиен со прекршување на човековите права на една личност или набавен...

„Небото“ на Пиа Лејно на македонски

Романот „Небото“ од финската писателка Пиа Лејно неодамна беше објавен на македонски јазик од издавачката куќа „Артконект“, во рамките на проектот „Пораки на надеж:...