Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25826)

Налепници што предизвикаа реакции и на одобрување и на негодување

Предвидено е ставање налепници со ознака НМК на возилата што имаат таблички со ознака МК, со што ќе се избегнат дополнителни финансиски трошоци за...

Жозеп Борел: Да се ​​зголеми фондот за воена помош за Украина...

УШТЕ ЕДЕН ПРЕДЛОГ ОД БРИСЕЛ ДО КИЕВ Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, предложи да се додадат уште 3,5 милијарди...

Ердоган: Договорот за извоз на жито преку Црно Море е...

Иницијативата за извоз на жито преку Црно Море, која требаше да истече на 18 мај, е продолжена за уште два месеца, објави во средата...

Демилитаризирана зона од 100 километри меѓу Украина и Русија

Тоа треба да биде наша работа, исклучиво меѓу нас, меѓу Украина и Русија. А тоа е прашањето за крајот на војната. Верувам дека тоа...

Коњ си е коњ

Од памтивек се знае дека коњот е едно од најверните и најприврзаните, не би рекол „животно“ туку господово суштество што го придружува човекот низ...

УКИМ да остане македонската научна ризница и стожер на македонскиот развој

Најстариот универзитет во Македонија на 30 мај избира ректор. За лидерската позиција се пријавени шестмина професори. „Нова Македонија“ ви ги претставува кандидатите за ректор...

МЗТ Скопје 11. пат финалист

КОШАРКА – ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА Актуелниот шампион МЗТ Скопје ќе се бори за својата 10. шампионска титула МЗТ Скопје е првиот патник во финалето од Првата...

Македонките денеска стартуваат против фаворизираните Германки

Машката репрезентација на Македонија, пак, првиот дуел ќе го игра утре (11.40 ч.) против Чешка, главниот конкурент покрај силната Србија, за пласман во втората...

Бугарите не прифаќаат ништо друго освен да бидат впишани како државотворен...

Бугарскиот претседател Радев со јасни пораки до македонското работно тело за уставни измени Никој не знае во која насока се бараат решенијата за уставните измени...

Ѓоковиќ по вторпат загуби од Данецот Руне

Ова беше трет дуел меѓу овие двајца тенисери, а втор триумф за Руне, кој моментно е седми играч во светот ТЕНИС – МАСТЕРС-ТУРНИР ВО РИМ Српскиот...