Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25592)

Намирници што се отровни или лоши за кучињата

Животни Одржувањето на здравјето на вашето куче вклучува и знаење со што не треба да го храните. Има неколку намирници што се вообичаени во секое...

Во Зубовце најубаво се дише

Животната приказна на Здравко Велјановски, кој по половина век на печалба, се врати во Македонија По 54 години минати на печалба во далечната Австралија, 80-годишниот Здравко...

Наградуваниот ирански режисер Џафар Панахи во затвор

Наградуваниот ирански режисер Џафар Панахи е уапсен во Техеран и мора да ја одлежи шестгодишната казна затвор, која му била изречена во 2010 година,...

По пауза од 30 години, анимираниот филм повторно е успешна...

Жарко Иванов во пресрет на „Флип бук фестивал“ Третото издание на фестивалот на анимиран филм „Флип бук“, кој ќе се одржи од 11 до 14...

Комедијата е еден од потешките жанрови за играње

Катерина Чакмакоска Клинческа, актерка Првата улога на сцената на театарот ја одигра на седумгодишна возраст во претставата „Јунаците од бајките пеат“, во режија на Петар...

Незаборавен концерт на младите уметници од „Виенската камерна симфонија“

Квинтетот „Виенска камерна симфонија“ остави силен впечаток кај публиката со својот концерт што го одржа викендов на „Охридско лето“. Талентираните млади музичари, кои живеат...

Како граѓаните да заштедат и да се соочат со високите...

Населението треба да се потруди и самото да си го зачува животниот стандард. Треба да се премине на порационално трошење на тешко заработените приходи,...

Гробовите на масларите

Три настани од летото господово 1957 година ми се длабоко врежани во мојата меморија и по 65 години не се избледени. Секогаш ме потсетуваат...

Битола остана и без пари и без две детски градинки

Како планирани општински капитални инвестиции стануваат „мртво слово на хартија“ Кога во октомври минатата година пред локалните избори беа удрени темелите за изградба на две...

Германија плаќа високи трошоци за транспорт

Поради нискиот водостој на Рајна Реката Рајна во германскиот град Кауб, клучната транзитна точка за транспорт на стока, деновиве треба да падне на нивото од...