Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25589)

Лесни начини за ладење на вашиот лаптоп

Техно Погрешната употреба и неодржувањето на вашиот лаптоп може да предизвикаат прегревање, особено при екстремна топлина. Последиците од ова може да бидат влошување на неговото...

Концерт на биг-бендот ЗЏМ

Здружението на џез-музичари и слободни уметници од Скопје (ЗЏМ), пред себе постави нов предизвик, да ѝ презентира на македонската публика уште еден несекојдневен настан....

„Отскокни и ти!“ – натпреварувачки настан пред „Скопскиот поетски фестивал“

„Отскочна даска“ е поетско читање што ќе ги собере сите млади, надежни, познати или помалку познати поети и поетеси од домашната книжевна сцена, а...

Партијата на Ѓукановиќ бара гласање недоверба на Владата

Црна Гора Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ ќе поведе иницијатива за гласање недоверба на Владата, како и дека потпишаниот темелен договор со СПЦ...

Околу 1.700 ученици и наставници посетиле предавања за финансиска едукација...

Тимот за финансиска едукација на Народната банка во првото полугодие од 2022 година, преку едукативни презентации, подготовка на едукативни материјали и организација на натпревари,...

Рецесијата чека пред врата

Повеќето прогнози за глобалниот економски раст, но и за Македонија, до крајот на годинава и особено за 2023-та стануваат понеповолни од она што беше...

Нема да дозволиме ниту една земја да ги поткопа стабилноста...

Со непочитување на официјалните претставници на Кина, американската претседателка на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси, дрско ја продолжи својата посета на кинескиот тајвански регион Потегот на...

Ќе има ли претстојна криза во Тајван?

Обновениот приказ на моќ од страна на Кина во однос на Тајван, кој беше поттикнат од посетата на американската претседателка на Претставничкиот дом на...

Донација без акламација

Македонија неодамна донира тенкови „Т-72“ за потребите на украинската војска. Донирањето оружје само по себе е контроверзно бидејќи тоа не е хуманитарна помош, туку...

Првиот брод со украинско жито пристигна во Турција

Бродот „Разони“ регистриран во Сиера Леоне, кој исплови од Одеса на 1 август, носејќи 26.527 тони пченка во Либан, пристигна крај турскиот брег на...