Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25576)

Кучињата можат да помогнат да се зголеми безбедноста на населбите

Една нова студија од Државниот универзитет во Охајо покажа дека населбите со повеќе кучиња имаат тенденција да пријавуваат помалку криминал. Ако сакате да најдете безбедна...

„Демони“ на „Охридско лето“

Драмската програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжи со театарската претстава „Демони“ од Ларс Норен, во режија на Васил Христов, а во изведба на НУ...

Над 40 филма од 17 европски земји на „Бич филм фестивал“

Од среда и онака културно богатиот Охрид ќе стане креативно и културно седиште на професионалци од филмската индустрија. Ќе биде место на средби, запознавања,...

Валентина Бахти на книжевна резиденција во Скопје

Во рамките на резиденцијалната програма на издавачката куќа „Готен“, поддржана од европската мрежа за превод и книги „Традуки“, на книжевна резиденција во Скопје престојува...

Изложба „Случајни средби“ во Прилеп

Во Ликовната галерија во Прилеп до 28 јули ќе биде поставена изложбата „Случајни средби“ на Дијана Томиќ-Радевска. Случајните средби, поточно состојбите на кои случајно налетувала...

Концерт на Франческо Тристано во Македонската филхармонија

Светски познатиот пијанист, продуцент и композитор Франческо Тристано ќе настапи заедно со ФАМЕС-оркестарот, составен од млади талентирани музичари од европските земји и од Македонија,...

Кратки вести

Подготвил: Марјан Велевски Ватикан - Папата Франциск назначи три жени меѓу членовите на ватиканското министерство за бискупи, тоа се пречесните сестри: Италијанката Рафаела Петрини, генерална...

Групирањето на земјите во развој е во подем

Војната во Украина предизвика реактуализација на идејата за ново „движење на неврзаните“ Подготвил: Марјан Велевски Ако постои еден принцип што го ценат сите земји во развој...

Укината мрежарината за предавање вишок струја од обновливи извори

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги го укина надоместокот за мрежарина при предавање на вишокот произведена електрична енергија од обновливи извори, како што...

На многу компании им се заканува клуч на врата

ПОРАДИ ЕКОНОМСКАТА И ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА СО ПРОДОЛЖЕН ЕФЕКТ Енергетската криза, но и инфлацијата ги најде компаниите уморни од кризата со ковид-19, што дополнително ја направи...