Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25551)

Сарказам, ентузијазам, иредентизам или дипломатски аматеризам

ЈАВНИОТ ИСТАП НА РАМА НА САМИТОТ НА ПРОЦЕСОТ ЗА СОРАБОТКА НА ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА (ПСЈИЕ) ВО СОЛУН Сѐ УШТЕ СЕ КОМЕНТИРА Според нашите соговорници, сѐ што...

Ла лига ги потврди жалбите до УЕФА

ФУДБАЛ Шпанската Ла лига потврди дека поднела жалби до Европската фудбалска унија (УЕФА) поради тоа што Пари сен Жермен и Манчестер сити „континуирано ги прекршуваат...

Кој ќе го предизвика Магнус Карлсен?

ШАХ – ТУРНИР НА КАНДИДАТИТЕ ЗА СВЕТСКИ ПРВАК Осум врвни велемајстори (ВМ) ќе се борат за првото место во Мадрид, а победникот ќе биде познат...

Четврта титула за Голден стејт за осум години

КОШАРКА – НБА-ЛИГА Во финалната серија, Голден стејт го совлада Бостон селтикс со 4-2 Голден стејт ја освои четвртата шампионска титула во НБА-лигата во последните осум...

Четири кандидати за титулата, една желба

РАКОМЕТ – ЛШ, ФАЈНАЛФОР ВО КЕЛН Од учесниците на завршниот турнир, само унгарски Веспрем не го освоил трофејот Во германскиот град Келн викендов ќе биде познат...

Познати 16-те града домаќини на СП 2026

ФУДБАЛ На тоа СП, на кое првпат три земји ќе бидат домаќини на турнирот и првпат ќе има 48 селекции, натпреварите ќе се играат во...

А знае ли некој колку чини сега една македонска турлитава?

Дали замрзнувањето на трговските маржи придонесе за спречување на дополнителниот пад на животниот стандард Купувачите веќе го загубија чекорот со секојдневното поскапување и споредување на...

Може ли неправото да произведе право

ЧЕТИРИ ГОДИНИ ПОДОЦНА КОЛКУ ПРЕСПАНСКАТА СПОГОДБА СЕ ВКЛОПИ ВО РАМКИТЕ НА МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО Четири години по потпишувањето на Преспанската спогодба, на површина сѐ повеќе излегуваат...

Поставени два препумпни уреда на фекална канализација во Миладиновци

На колекторскиот систем во населеното место Миладиновци деновиве се поставени два препумпни уреда, а досега се изградени 1.200 метри канализациска линија. - Со поставувањето на...

Се уредува зеленилото на кејот на реката Вардар

Екипите на јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ деновиве интензивно работат на одржување и уредување на јавните зелени површини низ градот, односно го косат зеленилото...