Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25551)

Колорадо чекори кон третата титула

ХОКЕЈ НА МРАЗ - НХЛ, ФИНАЛЕ И во вториот натпревар од финалната серија, Колорадо го совлада шампионот од минатите две сезони, Тампа беј. Сезонава, првпат...

Марамата е моден хит ова лето

Марамите се практичен детаљ што се носи на разни начини и навистина се исплати да го имате во својот плакар. Но ова лето марамата...

Заборавената оставнина на етнологот Васил Хаџиманов од над 8.000 забележани македонски...

„Вера, ќе дојде време кога ќе дојдат некои нови млади учени луѓе што ќе знаат да го ценат ова што јас го работев и...

Германците развиваат идеја за неограничен извор на енергија

Германските научници имаат нова идеја за неограничен извор на енергија, што подразбира користење краткотрајни ласерски импулси. Фузискиот реактор како неограничен извор на енергија, а притоа...

Кралицата Елизабета Втора сака да го слуша Дјук Елингтон

Кралицата Елизабета Втора е љубител на блуз и џез, а американската џез-легенда Дјук Елингтон се чини дека е на нејзината плејлиста. Британскиот џез-музичар Гери Крозби...

Битола ќе биде отворен град од 23 до 26 јуни

Од 23 до 26 јуни, по 21. пат ќе се случи „Битола отворен град“, интернационален младински арт-фестивал, во организација на Младинскиот културен центар-Битола. И ова...

Изложбата „Космички пејзажи 2“ отворена за софиската публика

Изложбата „Космички пејзажи 2“ на македонскиот ликовен уметник Дејан Иванов-Маргуш е отворена за софиската публика до 30 јуни во музејот „Борис Христов“ во Софија. Изложбата...

Објавен романот за тинејџери „Прегрни ме цврсто“

Издавачката куќа „Готен“ го објави романот за тинејџери „Прегрни ме цврсто“ од шпанскиот авторски пар Лоф Ју. Преводот од шпански јазик е на Марија...

Отворен повик за нова генерација докуникулци на „Македокс“

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ е во потрага по четвртата генерација докуникулци, на возраст од 14 до 18 години, кои сакаат да бидат...

Графики, цртежи и колажи од Слободан Радојковиќ во КИЦ

Културно-информативниот центар поканува на отворањето на изложбата на графики, цртежи и колажи од академскиот графичар Слободан Радојковиќ (Србија) во салонот „Империјал 1“, во вторник,...