Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25520)

Најчестите грешки при миењето садови во машина

Домување Според експертите за одржување на апаратите за домаќинство, постојат вообичаени грешки што многумина од нас ги прават кога ги ставаат садовите во машина за...

Мистериозен остров се појавува и исчезнува на „Гугл мапс“

Мистерија го опкружува „фантомскиот остров“ во јужниот дел на Пацификот, кој е нацртан на голем број мапи, а се појавуваше и на „Гугл мапс“,...

Сите „состојки“ за живот пронајдени на астероиди

Хипотезите што наведуваат дека „семето на животот“ можело да биде донесено на Земјата од вселената се поддржани од новото истражување, кое наведува дека на...

Консумацијата на вештачки засладувачи е поврзана со поголем ризик од рак

Нова студија Консумирањето вештачки засладувачи може да го зголеми ризикот од развој на рак, покажа големото француско истражување. Но некои научници што не биле вклучени...

Балканот станува точка на триење на блоковската поделба

Запирањето или замрзнувањето на проширувањето на ЕУ со Западен Балкан може да му наштети на проектот на ЕУ во време кога трае воениот конфликт...

На што ќе се трошат парите од ММФ

Позајмувањето од ММФ ќе овозможи одредена контрола на трошењето на парите и на буџетската политика на Владата, што може да биде многу корисно, тврдат...

Oпозицијата ја почнува блокадата на Собранието, за власта тоа е неодговорно

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ од денеска активно ќе ја блокира работата на Собранието, откако не беше прифатено нивното барање за лидерска средба на која ќе стане...

Партиите во криза, парламентаризмот со парализа

Додека низ светот се водат дебати за кризата на претставничката демократија поради забрзаното влошување на квалитетот на понудите на политичките партии, голем број теоретичари...

Маричиќ ѝ порача на ЕУ дека сега е вистинскиот момент ...

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, во обраќањето на регионалниот настан во рамките на иницијативата „Балкански дијалози“ во организација на францускиот Сенат, истакна...