Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25480)

Ги покрива ли доволно сигурно чадорот на НАТО сите од „јатото“?

По загрепскиот инцидент, НАТО се најде под сериозна критика дека нема еднаков критериум кога станува збор за одбраната на сите земји-членки, особено на помалите....

Рекордните меѓународни подвизи на Кристијано Роналдо

ФУДБАЛ - ФИФА Пред баражот за пласман на Светското првенство (СП) во Катар неделава, Светската фудбалска федерација (ФИФА) на својата интернет-страница ги одбележа досегашните достигнувања...

Ова е најдобриот тим под мое водство

Клоп и Ливерпул ги очекува уште еден бурен крај на сезоната. „Ако стигнете до март во интересен дел од табелата, во четврт-финалиња во сите...

Спортски вести

ФУДБАЛ - РАНГ-ЛИСТА НА ФИФА Бразил во април би можел да биде прв по пауза од речиси пет години? Репрезентацијата на Бразил може одново да биде...

На Џејмс му требаат уште 1.458 поени за да стане...

КОШАРКА - НБА, РЕГУЛАРЕН ДЕЛ ОД СЕЗОНАТА Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, еден од најдобрите кошаркари на денешницата, продолжува да поставува нови рекорди...

Ченаи ќе биде домаќин на Шаховската олимпијада годинава

Ченаи е дом на легендарниот поранешен светски шампион Ананд, првиот велемајстор од Индија, а шаховската традиција на Ченаи оди уште поназад, оти и првиот...

Играчите треба да разберат дека има разлика помеѓу победа и пораз

Кога победувате, атмосферата околу вас е среќна, уживате да доаѓате на тренинг, да останете со соиграчите, тренерот. Кога губите, мора да знаете дека атмосферата...

Следува Чешка на патот кон осмото СП

Голема работа е што успеавме да ја поминеме Романија, таа е сериозна репрезентација со многу сериозен тренер, кој знае што сака. Треба да направиме...

Академски ровови

Војните не се природни појави или резултат на „виша сила“. Имаат видливи поводи и подлабоки општествени причини. Се раѓаат и перпетуираат од/во даден контекст....

Кратка хроника на една историја за тоа каде припаѓаме

Не знам како не разбираме дека основното и најважно барање на Русија во оваа војна е враќањето на двете големи сили што се бореа...