Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25480)

Три раси кучиња со најмала интелигенција

Животни Според интернет-страницата „Д интелиџенс оф догс“, трите најмалку интелигентни раси кучиња во светот се англиски булдог, басенџи и авганистански ’рт. Англиски булдог: Англискиот булдог е...

Париз ќе гради жичница вредна 132 милиони евра

Париз е дом на некои од најпопуларните атракции во светот, а француската престолнина сега ќе ја добие својата прва градска жичница. Предложени се планови за...

Финска петта година по ред е најсреќната земја во светот

Објавена листа на најсреќни земји за 2022 година Според извештајот на Обединетите нации, петта година по ред Финска е најсреќната земја во светот. Светскиот извештај...

Архивата на Македонската радио-телевизија пропаѓа пред нашите очи!

Пред девет години, Македонската радио-телевизија амбициозно почна со дигитализација на богатата национална ризница. „Би било жално да дозволиме да исчезне минатото на националниот сервис....

Музичко-поетскиот перформанс „Диши љубов“ во Филхармонија

Музичко-поетскиот и визуелен перформанс „Диши љубов“ ќе ја има својата премиера на 25 март (петок) во Концертната сала на Филхармонијата, со почеток во 20...

Со американски грант ќе се конзервира Теодосијанската палата

Со грант од филантропската организација од САД „Џ. М. Каплан Фонд“, во висина од 300.000 американски долари, ќе се конзервира Теодосијанската палата во археолошкиот...

Објавена книгата „Музеј на детството“

Новата книга за деца и млади „Музеј на детството“ од авторката Алма Растодер излезе во издание на „Арс ламина – публикации“. Тоа е прозна...

„Графика и цртеж“ на Стефан Младеновски

Во Центарот за култура во Крива Паланка, на 25 март ќе биде отворена првата самостојна изложба на уметникот Стефан Младеновски. Изложбата носи наслов „Графика...

Драмите „Биолошки часовник“ и „Рокеришта“ објавени во е-формат

Македонскиот центар ИТИ/ПРОДУКЦИЈА центар објави две нови електронски изданија со драмите на харизматичните, современи автори со извонреден талент за драма и дух за перцепција...

Расте интересот за инвестирање преку берзи и инвестициски фондови

Инвестициските фондови се инструменти за подолгорочно остварување на финансиските цели. Во последните години, во нашата земја има повеќе управувачки друштва, што значи дека можностите...