Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25480)

Епископот Партениј: Ако гори црквата, нека изгорам и јас! Останувам овде...

Отецот ги затвори очите и почна на глас да се моли... По кратко време, спласна силината на огнените јазици, пламенот се намали, тоа беше...

Квалитетен судија за хармонична правосудна мелодија

Не испуштајќи ги од вид критериумите за квалитет и квантитет, сепак една од тежишните дилеми што во последниот период се наметнува е, всушност, колкав...

Одобрен мегапроект за поголема дигитална моќ

Кина влегува во ново ИТ-ниво Кина одобри проект што вклучува изградба на осум национални компјутерски центри. Исто така, Кина планира да изгради и 10 нови...

Бегалскиот бран прераснува во бегалско цунами

Повеќе од 6,5 милиони внатрешно раселени лица, а 3,3 милиони бегалци надвор од Украина Од почетокот на воената операција во Украина, од оваа земја во...

Се обележуваат такси-постојките низ градот

Екипите на јавното претпријатие „Улици и патишта“ деновиве ги обележуваа такси-постојките на градските улици и булевари. Со цел зголемување на безбедноста на сите учесници во...

Како се совпаднаа анализите на Кисинџер и на Бжежински со амбициите...

Игнорирањето од страна на Западот на препораките од пред осум години на Хенри Кисинџер и на Збигњев Бжежински, светски познати како авторитети на американската...

Опомени за сопствениците на хаварисани возила во Кисела Вода

Општина Кисела Вода деновиве започна со акција за изрекување опомени на сопствениците на хаварисани возила на оваа територија. Во текот на овие две седмици,...

Како капитен до четвртото место во Европа

Јанков ја предводеше младинската репрезентација на Југославија, која стигна до четвртото место на Европското првенство. Со сениорите учествуваше на ЕП во Бугарија, а на...

Македонија тргнува кон Мундијалот

Македонија и Италија денеска почнуваат со подготовки за меѓусебниот полуфинален меч в четврток од плејофот за пласман на СП 2022. „Не одиме таму на...

Нефункционирањето на само еден семафор е влез во сообраќаен хорор

Нема поголем проблем во сообраќајот од оној кога не работат семафорите на една крстосница. Неработењето предизвикува сообраќаен хаос, нервоза кај возачите, невиден метеж, свирежи...