Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25455)

Третпат само европски селекции во полуфиналето на ЗОИ

На олимписките хокеарски турнири, кои се играат од пред 102 години, само репрезентации од Европа беа меѓу најдобрите четири на ЗОИ во 1976-та, 2006-та...

Охридскиот бисер минува низ катастрофален период

Во период од три дена, од десетти до тринаесетти месецов, припадници на Единицата за брзо распоредување од Одделот за специјални полициски операции презедоа мерки...

Четврта доза вакцина само за најранливите?

Ставови на европските држави во однос на протоколите за вакцинирање против ковид-19 Некои од европските влади ги изразија своите ставови речиси во приближно исто време...

Норвешка постави златен рекорд на ЗОИ во Пекинг

Досега рекордот за број на златни медали на едни ЗОИ со по 14 го држеа Германија, Норвешка (ЗОИ 2018) и Канада (ЗОИ 2010). Норвешка...

Кина се фокусира на евтини домови за изнајмување

Решенија за станбените проблеми Голем дел млади Кинези претпочитаат да работат во големите градови, зашто тие нудат повеќе шанси за работа, но високите кирии често...

Кинеската автомобилска индустрија е насочена кон раст на глобалниот извоз

Рекорден извоз во пандемиската 2021 година Откако во 2021 година извозот на кинески возила се удвои на рекордни 2,02 милиони - и покрај недостигот од...

Како соседите можат да помогнат за обновата на Авганистан

Улогата на авганистанските соседни држави по повлекувањето на сад Денешниот Авганистан е извонреден пример за проблематична ситуација, која, иако го бара вниманието на американската политика,...

Брисел ќе ги замрзне должничките правила до 2023 година

Добри вести за поголемите европски економии Европската комисија ќе ги замрзне должничките правила до следната година кога фискалната рамка на Европската Унија (ЕУ) треба да...

Нека им е вечна слава!

Можеме да спориме бесконечно за моралноста на делата во име на некоја револуционерна кауза, но слично постапуваа и македонските партизани во текот на народноослободителната...

ОДКБ – европски пандан на НАТО

Организацијата на договорот за колективна безбедност (ОДКБ) е меѓународна организација за јурисдикција и правна помош во случаите поврзани со привренмено присуство на сили на...