Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25455)

Траект кај Крф се запали, патниците и екипажот спасени

Грција Траект со 239 патници и 51 член на екипажот беше зафатен од пламен во близината на островот Крф, Грција, но, според достапните информации, нема...

Пандемијата затвори 7.000 фирми во Македонија

Најмногу фирми минатата година има затворено во секторите трговија на големо и на мало - 1.836, преработувачка дејност - 732, објекти за сместување и...

(Не)научени лекции од (со)животот со ковид-19

По речиси две години од избувнувањето на пандемијата на ковид-19, статистичките показатели во многу области се поразителни и претставуваат поттик за длабока анализа и...

Стратегиското партнерство бара наша стратегиска (дипломатска) мисија

Нејасно е како чиниме таква дипломатска небрежност, во време кога државата со сите сили се обидува да ја надмине бугарската блокада и да ги...

Фашистички поздрав од срцето на Европа

Високо кренатата рака наедно беше и првиот јавен настап на бугарскиот пратеник Ангел Џамбаски во Парламентот на Европа и пред европската јавност, која имаше...

А кој да ја дисциплинира ЕУ кога ги прекршува сопствените принципи...

Последната одлука на Европскиот суд на правдата, со отфрлањето на тужбите на Полска и Унгарија, на своевиден начин сосема парадоксално ја нагласи селективноста на...

Спортски вести

Од другите одлуки, предложено е собранието на РФМ да се одржи во јуни, да се задолжи комесарот за натпревари да формира комисија за спортски...

За кои држави коронавирусот сè уште е мит

Ако нешто научивме од пандемијата, тоа е дека секој има малку поинаков пристап кон тоа како се справува со предизвиците што ги претставува. Ковид-19...

Турнир од гранпри-серијата на ФИДЕ го проследиле 400.000 гледачи

Накамура во финалето на првиот од трите турнира, игран во Берлин, го победи Аронијан и поведе на табелата за пласман на Турнирот на кандидатите...

Меѓународен удар против бразилските наркобосови што испраќаат боливиски кокаин во ЕУ

Бразилската федерална полиција, Американската управа за борба против дрогата и парагвајскиот СЕНАД, координирани од Европол, успешно реализираа акција за разбивање голема криминална организација вклучена...