Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25455)

Новите трендови на холивудските шминкери

Нега и убавина Ревиите на најпознатите светски модни дизајнери најавија доаѓање на силни и неонски бои за оваа пролет. Во упадливи тонови ќе биде и...

Светлогорск прв руски град на листата на најбавните места во...

Руското одморалиште Светлогорск е вклучено во меѓународната асоцијација „Бавни градови“. Споменатиот статус се добива за квалитетот на животот, врз основа на бавното темпо, едноставноста,...

Мост што ги соединува Европа и Азија кој чини 3,1 милијарди...

Архитектонско чудо преку мореузот Дарданели Грандиозниот висечки мост „Чанакале 1915“, кој ги поврзува Европа и Азија преку мореузот Дарданели, во Турција, ќе биде официјално отворен...

Премиера на „Не е лошо да се биде човек“

Легендарниот Душан Ковачевиќ, режисерот на класиците „Балкански шпион“, „Професионалец“, „Маратонците го трчаат последниот круг“, „Урнебесна трагедија“, се враќа на филмската сцена по цели 18...

Боби Серафимо оствари соработка со Канаѓанката Елизабет Ертел

Познатиот македонски композитор, гитарист и продуцент Боби Серафимо со години остварува соработки низ целиот свет, сакајќи својата музика да ја рашири надвор од нашите...

Десетти „Земјотрес“ вечерва во МКЦ

Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје денеска ќе биде домаќин на 10-то издание на фестивалот „Земјотрес“. На јубилејното издание на фестивалот на свежа, домашна...

Тајната гробница крие уште 20 војници од теракота

Во Кина се пронајдени 20 нови војници од теракота, а може да има и многу повеќе, дури и неколку илјади. Теракотната армија е збирка...

„Најново нормално“ викенд-прошетка низ изложбите на МСУ

Прошетката е предводена од Бојана Јанева, која преку своето долгогодишно искуство како историчарка на уметноста се вложува кон промовирање и доближување на уметноста и...

Градски музеј Крива Паланка

Посети го музејот Локалната установа Градски музеј Крива Паланка е основана во 2006 година, како установа од областа на културата, значајна за одржување и зачувување...

Раздвижувањето на армијата ги вознемири граѓаните

Хрватска Десантниот брод „Крк“ се закотви на островот Млет, јавуваат хрватските медиуми. Локалните жители тврдат дека многу припадници на армијата пристигнале на островот со опрема,...