Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25410)

Си Џинпинг размислува за дипломатијата – го осветлува патувањето на...

Шестата пленарна сесија на 19-от Централен комитет на КЗК истакна дека партијата ја утврдила основната позиција на другарот Си Џинпинг во Централниот комитет на...

СДСМ дојде до крајот на патот

Што е заедничко во биографијата на премиерот и на идните министри на СДСМ? На самиот зенит на „арапската пролет“, кога се нишаше режимот на...

Медицински совет

Забите се мијат пред првото кафе За сите љубители на кафето, утринските ритуали се нешто посебно. Но неопходно е да се мисли и на здравјето...

Во Шпанија на божиќна лотарија освоени 2,4 милијарди евра

Среќните добитници на шпанската лотарија слават низ земјата откако се откриени победничките броеви на добитниците на премиите, со вкупна вредност од 2,4 милијарди евра. Празничното...

Бутан, Косово и Панама првпат во потесна трка за „оскар“

Академијата за филмски уметности и науки го објави списокот на номинирани во потесен круг во 10 категории, за претстојните 94-ти награди „оскар“, закажани за...

Креативни хобиja што ќе ве ослободат од стрес во студените денови

Кога го „вработуваме“ мозокот и го тераме да се фокусира на нешто физичко, го доведуваме во состојба слична на медитација. Тогаш се ослободува допамин...

„Олег“, 2019 г.

Од светското кино „Олег“ (2019 година) е филм за летонски печалбар што станува жртва на тешка експлоатација во остриот, врел, изненадувачки бурен социјален трилер на...

Новиот роман на Господинов на македонски

Од печат излезе преводот на романот „Засолниште во времето“ од Георги Господинов, како двестотна јубилејна книга во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа „Или-или“....

Сандра Булок и Ченинг Тејтум во „Изгубениот град“

Сандра Булок и Ченинг Тејтум се ѕвездите на филмот „Изгубениот град“, авантуристички филм со елементи на романтична комедија, чија премиера ќе биде на 24...

Бијонсе и Џеј Зи конкуренти во борбата за „оскар“

Бијонсе и Џеј Зи се чекор поблиску до испишување историја на доделувањето на „оскарите“ в година, откако моќната музичка двојка се најде на скратената...