Ознака: 2023

За Ахмети, изминатава година треба да се запамети по најголемиот инфраструктурен...

Во последните моменти од годината што ја оставаме зад нас, заедно ги одбележуваме успесите, предизвиците и тешкотиите со кои се соочивме и успешно да...

Матуранти од шест земји утре ќе учествуваат на Матурска парада во...

Годинешната манифестација „Матурска парада“ ќе се одржи утре точно напладне, во 12 часот, на плоштадот Македонија во Скопје. Оваа година учество на „Матурската парада“ ќе...

Патот до ЕУ зависи само од вас, смета Гир

За Македонија фокусот во 2023 година мора да биде на реформи. Реформи кои пред сѐ и над сѐ ќе бидат на барање на граѓаните...

Пендаровски: За заедничката цел потребна ни е посветеност и надеж дека...

Претседателот Стево Пендаровски, по повод новогодишните празници, упати честитка до граѓаните. -Ви посакувам подобра и помирна година што доаѓа. Во годината што измина бевме сведоци...

Оптимистите преполовени, а 65 отсто од Бугарите со негативни очекувања во...

Педесет и четири отсто од Бугарите се со негативна прогноза за тоа каква ќе биде 2023 година за светот – 29 отсто од нив...

Собранието го донесе Буџетот за 2023 година

Собранието попладнево, со 56 гласови „за“, 30 „воздржани“ и еден „против“ го донесе Дополнетиот буџет за 2023 година. Министерот за финансии Фатмир Бесими пред гласањето...

Македонија ќе игра со светскиот првак Шпанија, потоа со Грузија и...

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2023 Првопласираните три репрезентации од секоја група ќе се пласираат во втората фаза на квалификациите Македонската машка кошаркарска репрезентација (моментно рангирана...