Ознака: јајца

Дали е здраво да се јадат јајца секој ден?

Здрава храна Многумина од нас јадат јајца секој ден, особено за појадок. Оваа намирница е еден од најпопуларните и најприфатливи извори на протеини што нѐ...

ВИДЕО: Снимена ретка сцена на положување јајца на ридска желка

Ексклузивно за порталот на „Нова Македонија“ Викендов, читател на „Нова Македонија“, Мурат Туминовски од Дебар, престојувајќи на планината Јабланица, сними ретка сцена на положување јајца...

Замрзната цената на јајцата и оризот до 30 април

Владата денеска ја замрзна цената на јајцата и оризот и го ограничи извозот на јајцата. Највисоките цени на оризот и јајцата ќе останат на...

Замрзнуваат цените на јајцата и оризот, нема поскапувања за Велигден и...

Mинистерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека утре ќе се замрзнат цените на оризот и јајцата. Како што рече денеска на прес-конференција во Владата, кај...

Пронајдено едно од исчезнатите седум јајца на Фаберже

Американските власти заплениле луксузна јахта во сопственост на еден руски олигарх и при пребарувањето на огромното пловило, вредно 300 милиони долари, пронашле јајце на...

Видео – Марин Ле Пен погодена со јајце по глава

Лидерката на француската крајна десница, која беше и претседателски кандидат, Марин Ле Пен, денеска за време на нејзината посета на место на северот на...

Велики четврток: почнуваат велигденските празнувања, првите јајца се вапсани

Црковното предание и нашата стара традиција уредиле на Велики четврток, рано наутро, пред изгрејсонце, да се вапцуваат првите велигденски јајца Со вечерната богослужба на Велика...

Засилени инспекции на продажните места за месо и јајца

Засилен мониторинг на продажните места за месо и јајца врши Агенцијата за храна и ветеринарство пред велигденските празници. Ова денеска го потврдил директорот Николче...

По шлаканицата, Макрон го гаѓаа со јајце

Францускиот претседател Емануел Макрон е погоден со јајце за време на посетата на Меѓународниот саем за хотели во градот Лион. Kaко што може да се види...

Нов хируршки алат инспириран од осите

Начинот на кој осите ги положуваат своите јајца се нова инспирација за научниот свет. Група научници во Холандија следејќи го начинот на кој осите ги...