Ознака: шах

Шахистите ремизираа со Канада, шахистките подобри од Данска

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го забележа првото реми, по двата порази во низа на 43. Шаховска олимпијада (ШО), која...

ФИДЕ избира претседател – Макропулос, Дворкович или Шорт?

Гркот Георгиос Макропулос, Англичанецот Најџел Шорт или Русинот Аркадиј Дворкович - еден од овие тројца кандидати се очекува утре да стане новиот претседател на...

Максимален пораз од Грузија, шахистките ремизираа со Велс

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го доживеа третиот, втор во низа, а прв пораз со максимални 0-4 на 43. Шаховска...

Шахистите со најдобар скор на олимпијадите по пет кола

Македонската машка репрезентација во Батуми, по пет кола, има четири победи и еден пораз, односно осум бода и 15,5 поени по табли, што е...

Ерменија пресилна, шахистките подобри од Хондурас

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), го доживеа и вториот пораз на 43. Шаховска олимпијада (ШО), која се одржува во Батуми,...

И светските прваци ги матираат

Помина само една третина на 43-та Шаховска олимпијада (ШО), која се одржува во Батуми, Грузија, а возбудувањата на 64-те полиња не престануват, ниту во...

Грците на колена, Македонките очекувано подобри од Палестинките

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), оствари и четвртата победа, а третаво низа на 43. Шаховска олимпијада (ШО), која се одржува...

Вкупно 6.000 евра за победниците на шаховските ЕП во Скопје

Познати се деталите за Европското првенство (ЕП) во забрзан или т.н. рапид шах (двапати по 15 минути, плус 10 секунди за секој одигигран потег)...

Шахистите моќни против Уругвај, шахистките не го изненадија Бразил

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), ја забележа и третата победа, а втора во низа на 43. Шаховска олимпијада (ШО), која...

Шахистите ја прегазија Панама, шахистките поразени од Боливија

Македонската машка шаховска репрезентација (2.514 просечен рејтинг, рангирана 43-та), по вторпат забележа максимална победа од 4-0, на 43-та Шаховска олимпијада (ШО), која се одржува...