Ознака: Хари Потер

ТВ-серија за Хари Потер планирана за 2026 година

ТВ-серијата за славниот лик Хари Потер, која би требало да се појави во 2026 година, ќе има седум сезони, а секоја сезона ќе адаптира...

Најскапа книга за Хари Потер – продадена за рекордни 471.000 долари

Првото издание на книгата „Хари Потер и каменот на волшебникот“ продадено е во САД за 471.000 долари, што, според аукционерите, е светски рекорд за...

Хари Потер – најголемиот феномен по „Битлси“

Кога ќе влезете во светот на Хари Потер, нема враќање. Се губите во тој волшебен универзум што го создаде и го обликува Џоан К....

Квиз-серија „Хари Потер“ за 20 години од филмот

Дали го познавате вашиот Грифиндор од вашите дементори? Кој беше полукрвниот принц? Што можете да купите во Оливандерс? Обожавателите на Хари Потер можат да го...

Хари Потер квиз-серија за обожавателите по повод 20-годишнината на филмот

Дали ги познавате вашите Грифиндори од вашите Дементори? Кој беше полукрвниот принц? Што можете да купите во Оливандерс? Обожавателите на Хари Потер можат да го...

Северна Кореја ја прифати магијата на Хари Потер

Северна Кореја ги прифати книгите за Хари Потер на Џоана Ролинг, 23 години откако е објавено првото дело. Северна Кореја е позната по строгата контрола...

Ѕвездата на „Хари Потер“ негира дека е заразена од ковид-19

Актерот Даниел Редклиф (30) беше жртва на суров трик што не се случи во еден од неговите филмови од сеијалот „Хари Потер“, туку во...

Егзорцисти ги отстранија книгите за Хари Потер од католичко училиште

Пасторот од основното училиште „Св. Едвард“, во Нешвил, изјави дека „практичната магија“ во книгите на Џ.К. Роулинг носи ризик од привлекување лоши духови Приватно католичко...

Украдено ѕвоното од островот од филмовите за Хари Потер

Од гробиштата што се наоѓаат на ненаселениот остров на шкотското езеро Лох Шил крадци украдоа вредно ѕвоно што датира од раниот среден век. Со...

Средношколците читаат авантуристички книги и научна фантастика

Според Институтот за наука, алтернатива, култура и уметност од Скопје, најмногу од анкетираните ги читаат „Хари Потер“, „Клетници“ и „Илијада“ Средношколците во државава купуваат книги...