Ознака: фиренца

Галеријата Уфици во Фиренца со онлајн изложба во чест на 700-годишнината...

Галеријата Уфици во Фиренца направи онлајн достапна виртуелната изложба во чест на 700-годишнината од смртта на италијанскиот поет, писател и филозоф Данте Алигиери. На...

Силен земјотрес ја погоди Фиренца

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер ја погоди околината на Фиренца во северна Италија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Земјотресот е регистриран...

„Меморабилиа“ на Балаќ дел од биеналето во Фиренца

Македонската уметница Тања Балаќ со својот награден експериментален филм „Меморабилиа“ учествува на Интернационалното биенале на современа уметност и дизајн, кое во Фиренца, Италија се...

Игор Јосифов на Биеналето во Фиренца за 500 години од смртта...

Тој есенва ќе ја претставува Македонија и во Романија, преку изложба што ќе биде отворена во нејзиниот почесен конзулат во Темишвар, а се наоѓа...

Злато за борачот Алили на ЕП за кадети

Македонскиот борач во слободен стил (категорија до 48 кг) Бесир Алили, се закити со златен медал на Европското првенство за кадети, кое се одржа...

Откриена скулптура на Леонардо да Винчи

„Богородица со насмеаното дете“ е насловот на скулптурата за која се смета дека ја создал Леонардо да Винчи, прва негова воопшто идентификувана зачувана скулптура,...

„Марина Абрамовиќ – перформанси“ во Фиренца до 20 јануари

Во палатата „Строци“ во Фиренца, Италија, од август во тек е изложбата „Марина Абрамовиќ - перформанси“, која ќе трае до 20 јануари 2019 година....

Вo Фиренца се воведуваат казни за туристи кои ќе јадат по...

Властите во италијанскиот град Фиренца, кој е магнет за туристи, ќе воведат казна за посетителите кои од 12 до 15 часот и од 18...