Ознака: Филмот

Филмот за Конески, „Јанѕа“, низ градовите во Македонија

Денеска во Струга ќе се одржи премиерата на првиот долгометражен документарен филм за Блаже Конески, „Јанѕа“, според мотиви од „Дневник по многу години“ на...

Започна снимањето на филмот „Ритам на животот“

Во Атина започна снимањето на долгометражниот игран филм „Ритам на животот“, по сценарио на Америса Баста и Димитрис Накос од Грција, во режија на...

Премиера на филмот,,Љубовната соба“ во Њујорк

Долгометражниот документарен филм „Љубовната соба“ во режија на Сузана Диневски, кој е реализиран со поддршка на Агенцијата за филм, „Сузи Кју продукција“ и „Аворд...

Филмот е жива материја, освен ако сте Хичкок

Добитничката на „мечка“, Илдико Ењеди, на „Киненова“ Унгарската режисерка Илдико Ењеди, која е годинашна лауреатка на наградата за особен придонес во филмската уметност на меѓународниот...

Филмот „Нескршлив“ се смета за најпотценет на сите времиња

Филмската класика во која актерот Брус Вилис ја играше една од главните улоги е една од најпотценетите на сите времиња, според популарната страница за...

Наскоро излегува мини-серија за потеклото на филмот „Кум“

Наскоро ќе имаме можност да ја погледнеме мини-серијата „Понудата“ за снимањето на најдобриот филм на сите времиња, ремек-делото „Кум“, кој ја имаше својата премиера...

Филмот во кој се вложени 140 милиони долари – најлош досега

Филмот од жанрот катастрофи, „Мунфол“, е прогласен за еден од најлошите досега снимени, судејќи според заработката што досега ја остварил. Наспроти тоа што го режирал...

Проекција на филмот „Ѕвездено небо над римското гето“

По повод одбележувањето на 79-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка, в недела, во 20 часот, Амбасадата на Италија, во соработка со Еврејската...

Вмрежување на телевизијата и филмот, состојба на нештата, прв дел

Драги мои, продолжувам со она што го започнав пред две недели, анализа на состојбите во медиумите во Македонија, за да знаеме што се случува...

Лејди Гага во „версаче“ на премиерата на филмот за Гучи

Поп-ѕвездата и актерка Лејди Гага (35) се појави во креација од модниот бренд „Версаче“ на свечената премиера на крими-драмата „Куќата Гучи“, која се одржа...