Ознака: фа

Црвен картон за намерно кашлање?

ФУДБАЛ - АНГЛИЈА На фудбалерите што намерно кашлаат во правец на противниците или кон судиите ќе може да им се доделуваат црвени или жолти картони,...

Бран на намалување плати, во Германија и голем акт на...

Сакаме да испратиме сигнал за солидарност. Во овие тешки времиња, важно е посилните да ги поддржат послабите, изјави главниот извршен директор на Баерн, Карл-Хајнц...

ФИФА потврди дека Челси ја обжали одлуката за забраната на трансфери

Премиерлигашот Челси ја обжали одлуката на ФИФА за забрана на дојдовни трансфери во следните два трасфер-периоди, јави британски Би-би-си.  Одлуката на ФИФА за забрана на...

ФА ќе потроши 500.000 фунти за нов терен на „Вембли“

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) се обврза спрема Европската фудбалска унија (УЕФА) дека ќе инсталира целосно нов терен на стадионот „Вембли“ за завршните натпревари...

Премиер лигата размислува да воведе лимит за странски играчи

Поради излегувањето на Велика Британија од Европската унија, во англиската Премиер лига се размислува да се воведе лимит за странски играчи. Според „Тајмс“, Фудбалската асоцијација...

Фудбалот го слави 155-от роденден

На денешен ден во 1863 година е формирана првата фудбалска асоцијација на светот, таа на Англија, кога се донесени и првите унифицирани правила на...

Стадионот „Вембли“ ќе се продава за 685 милиони евра

Советот на ФА треба да гласа за продажбата на стадионот на американскиот милијардер Шахид Кан на 24 октомври Советот за Фудбалска асоцијација (ФА) на Англија...

ФА официјално покрена случај против Мурињо

Англиската Фудбалската асоцијација (ФА) покрена официјална постапка против менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо поради навредливите реплики кои Португалецот ги изрече на адреса на...

ФА го продава „Вембли“ за 600 милиони фунти

Фудбалската федерација на Англија (ФА) ќе му го продаде „Вембли“ на милијардерот Шахид Кан за 600 милиони фунти, објавија англиските медиуми. Како што се наведува,...