Ознака: уметнички дела

Уметнички дела од центарот на Скопје ставени како барикади кај мостот...

Бетонските огласници со улична уметност кои беа поставени пред пет години на тротоари на неколку локации во центарот на Скопје се извадени и поставени...

Седиштето на ОН има богата збирка од уметнички дела

Светот е сцена Обединетите нации собраа голем број уметнички дела во речиси осум децении и се дом на малку позната, но вредна колекција на уметнички...

Звонко Спасовски од обични лејки прави уметнички дела

Уникатна изложба „Тиквешка магија“ во Музеј-галеријата во Кавадарци Во Музеј-галеријата во Кавадарци во тек е изложбата на декоративни лејки и ламби од лејки на кавадарчанецот...

По 20 години работа, дигитализирани 709 илјади уметнички дела

Од Ван Гог до Вермер, Рембрант и Ван Дајк, сите стари мајстори сега се бесплатни на едно место Омилената туристичка дестинација за посетителите на Амстердам,...

Десетте најскапо продадени уметнички дела во 2020-та

Ниту оваа крајно необична, бурна 2020 година на најбогатите на светот не им беше некаква пречка во трошењето големи пари на уметнички дела, наведува...

Класичните уметнички дела приспособени на карантинот

Во светот денес се појавува нов бран на уметност, кој е поврзан со пандемијата на коронавирусот. Се снима нова музика, се цртаат стрипови, графики,...

Јапонка на своите деца им прави оброци како уметнички дела

  Тој шарен свет Јапонката Етони Мама секојдневно се обидува да ја совлада и да ја усоврши умешноста на готвењето, а нејзините оброци, кои изгледаат како...

Благодариме за лошото обезбедување!

Десет најдрски кражби во уметноста Грабежи на уметнички дела во галерии и музеи често се наоѓаат на насловните страници на весниците, а црниот пазар на...

Судбината на ремек-делото „киднапирано“ од мафијата останува мистерија

Уметничката слика „Рождество“ од Микеланџело Мериси да Караваџо, украдена од црквата во Палермо пред 50 години, која се најде на листата на највредни украдени...

Лилјана Ристеска создава уметнички дела со љубов

Прилепчанката Лилјана Ристеска трпеливо и многу посветено создава уметнички дела. Сликарството отсекогаш ѝ било голема љубов, но поактивно почнала да твори веднаш по пензионирањето....