Ознака: традиција

Коледарската песна на дечињата рано утрово одекнуваше во сите домови

Коледарската песна која уште рано утрово одекнуваше во сите домови, го најави Божик. Денеска е коледе, утре е Божик, изутринава се слушаше пред сечија врата. Првите...

Прв фестивал во историјата на чалгиската традиција во Македонија

Првиот фестивал на чалгиска музика „Ваташа“ се одржа на празникот Петровден на 12 јули, во Моклиште, на споменикот на Дванаесетте ваташки младинци. Тој наедно...

„Лорд куп 2023“ ја продолжува традицијата

Во здраво тело здрав дух - по 48. пат одржан најстариот карате-натпревар во Македонија Во салата „Марко Божиновски“ во Аеродром, Скопје, во организација на карате-клубот...

Почнуваат велигденските празнувања

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење. До Велика Среда во...

Традицијата за Лазарова сабота и Цветници живее во Струшко

Маскирани, пеејќи ја песната „Вијур, вијур Гајдано“, најмладите стружани, на единствен карактеристичен начин денеска го прославуваат празникот Цветници, посетувајќи ги домовите на православните христијани...

Ѓурѓејца и годинава масовно посетена од граѓаните на Кичево

Традицијата долга триесетина години, во последниот викенд од месец февруари да се посети легендарната Ѓурѓејца продолжи и годинава. Поголем број почитувачи на Илинденската епопеја,...

Илинден 1903-та и Народноослободителната војна на Македонија 1941-1944: Континуитет и...

Oваа 2023 година одбележуваме 120 години Илинденско востание, но и 80 години од разгорувањето на Народноослободителната војна на Македонија. Накратко да видиме која е...

Божиќната и бадникарската традиција во Македонија

Се верува дека за најрано спомнување или востановување на Божиќ се смета кога папата Либериј во 354 година го празнувал во Рим. Според други...

Агонија и во македонската спортска традиција

Охридскиот пливачки маратон е традиционална спортска, оригинерна македонска, светски позната манифестација по која и Македонија е препознатлива во пошироки рамки. Токму оваа манифестација од...

Традицијата на освојување медали продолжува

КАРАТЕ - И ПО ЕП ЗА КАДЕТИ И ЗА ЈУНИОРИ ВО ПРАГА Настапите на сениорското ЕП, Балканијадата и сега на кадетско-јуниорското ЕП се најдобар доказ...