Ознака: твитер

Трамп му се потсмева на Макрон заради договорот со „жолтите елеци“

Американскиот претседател Доналд Трамп преку Твитер се потсмева на својот колега, францускиот претседател Емануел Макрон поради проблемите со насилните демонстранти против зголемувањето на даноците...

ЕУ ќе бара месечни извештаи од Фејсбук и од Твитер за...

Европската Комисија денеска треба да го обелодени својот нов акциски план за борба против лажните вести во пресрет на европските избори во мај 2019...

Трамп го смета за „навредлив“ прелогот на Макрон за европска армија

Американскиот претседател Доналд Трамп го оквалификува како „многу навредлив“ предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон дека Европа треба да гради своја армија за да...

Илон Маск призна дека претeрувањето на Твитер му создава проблеми

Соосновачот и извршен директор на „Тесла“ и на „Спејс екс“, милијардерот Илон Маск, призна дека понекогаш претерува на Твитер, поради што запаѓа во проблеми,...

Доналд Трамп и „Играта на санкциите“

Американскиот претседател Доналд Трамп ги најави новите економски санкции преку фотомонтажа инспирирана од популарната телевизиска серија „Игра на тронови“, што привлече големо внимание во...

Твитер избриша повеќе од 10.000 автоматски налози

Твитер избриша повеќе од 10.000 автоматски налози со пораки кои ги спречуваат луѓето да излезат на изборите за Конгресот во вторник и посочуваат дека...

Ѓоковиќ на Твитер: „Верувај во себе секој ден“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ преку социјалните мрежи порача дека самодовербата е важна работа која треба да се негува секојдневно. Тој на Твитер напиша: „Верувај во...

Твитер губи корисници, но станува попрофитабилен

Социјалната мрежа Твитер, позната по своите кратки пораки, соопшти за четврт, последователен квартал без загуба, што значи дека ќе оствари добивка за целата финансиска...

Зошто Трамп не твита за бомбите испратени кај демократите?

Американскиот претседател Доналд Трамп вообичаено е активен на Твитер, коментирајќи ги актуелните случувања, но тој не се огласи преку социјалната мрежа во врска со...

Повеќе лајкови, повеќе бомби?

Во ерата на социјалните медиуми, вашите објави на Фејсбук и на Твитер може да одлучат што ќе се случува на бојното поле На 18 ноември...