Ознака: Струшко

Голем шумски пожар во Струшко, во гаснењето вклучен хеликоптер на МВР

Голем шумски пожар беснее во близина на струшкото село Делогожда, потврди за МИА командирот на Територијалната против пожарна единициа Струга, Фети Мазари. Поради непристапноста на...

Традицијата за Лазарова сабота и Цветници живее во Струшко

Маскирани, пеејќи ја песната „Вијур, вијур Гајдано“, најмладите стружани, на единствен карактеристичен начин денеска го прославуваат празникот Цветници, посетувајќи ги домовите на православните христијани...

Тројца обвинети за полови дејствија со деца во Струшко: Едниот искористил...

Основното јавно обвинителство Струга денеска поведе истрага против две лица, на возраст од 56 и 68 години поради основано сомнение дека сториле кривични дела...

Приведени две лица од Струшко за незаконит лов

Полицијата вчера во струшкото село Велешта ги лишила од слобода А.М.(32) и Д.Р.(21), двајцата од село Долна Белица за незаконит лов. Тие биле затекнати во...

Прегазено дете во Струшко

Малолетен пешак бил прегазен од автомобил синоќа на на регионалниот пат кај струшкото село Луково. „Патничко возило „фолксваген пасат“, со дебарски регистарски ознаки, управувано од...

Маж пронајден починат во близина на своето возило на шумски пат...

На шумски пат во атарот на струшкото село Делгожда вчера бил забележан починат маж во чија близина се наоѓало неговото превртено возило. Според информациите од...

Објавена монографија за живописот од 19 век во Струга и...

Монографијата „Живописот од XIX век во Струга и Струшко“, која во својата едиција „Културно наследство“ неодамна ја издаде „Каламус“, се заснова на научните резултати...

Во Струшко биле пронајдени 41 сандак со муниција и 138 гранати

На нива меѓу струшките села Франгово и Калишта полицијата вчера соопшти дека пронашла муниција, гранати и рачни фрлачи (РПГ). Денеска преку соопштение од МВР информираат...

Жител на Струшко за време на полициски час запалил два автомобила

Жител на струшкото село Делогожда за време на полициски час запалил два автомобила. Според информациите на охридската полиција, Д. Ж. (48) на 25 април во...

На починатата пациентка од Струшко постмртно ѝ се прави тест

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката била донесена во болница...