Ознака: стари

Сандали стари 6.000 години пронајдени во шпанска пештера

Научниците открија дека сандали пронајдени во една пештера во Шпанија, кои се ткаени од трева, се стари околу 6.000 години, што значи дека се...

Украина 2022: Полигон за тестирање нови и стари оружја

Во Украина од почетокот на годинава се води крвава братоубиствена војна, за која никој не може да предвиди кога и како ќе заврши. Големите...

Нови избори, стари рефрени

Иако сите лидери на партиите потпишаа кодекс на однесување без да се напаѓаат на предизборните собирања, сепак, уште на почетокот на кампањата тие продолжија...

Меси и Роналдо во нови тимови, но со стари амбиции

Двајцата најдобри играчи на денешницата, Аргентинецот Меси и Португалецот Роналдо, од летово се во ПСЖ, односно во Манчестер јунајтед, со желба за освојување на...

Празни евергрин -ветувања стари со децении

Според аналитичарите, единствениот начин да се анулира оваа некреативна и бесмислена состојба, која е евидентна во кампањите, е да постои правна и политичка одговорност...

Македонија тргнува кон старите кошаркарски патеки

Естонија не е единствената шанса за пласман на Македонија. Напротив, можеме да ја победиме секоја од трите селекции во нашата група, вели селекторот Тодоров,...

Балканската низа на Вархеи

Што донесе балканската турнеја на новиот европски комесар за проширување. За Македонија, Србија и за Црна Гора беа изложени и поединечни услови, но за...

Ремикс на стари, веќе чуени еврорефрени

Повеќето соговорници оценуваат дека новата методологија воопшто не претставува нов и револуционерен пристап во процесот за проширување на ЕУ. Напротив, стравувањата се дека таа,...

Шест стари познаници се можни ривали во Златната лига

По денешната ждрепка ќе биде познато во која од трите групи ќе игра Македонија на деби-настапот во оваа конкуренција. Од 11-те можни противници, Македонија...

„Опен Скопје“ повторно на старите шаховски патеки

За време на денешното свечено отворање на турнирот ќе има и филателистичка изложба, како и друг музички перформанс, вели директорот на турнирот Ѓорѓи Миновски По...