Ознака: Средоземно Море

Иран се заканува со затворање на Медитеранот поради ситуацијата во Газа

Командант на Иранската револуционерна гарда изјави дека Средоземното Море би можело да биде затворено доколку САД и нивните сојузници продолжат да вршат „злосторства“ во...

Во Медитеранот исчезна брод со 500 мигранти

Брод со 500 мигранти, меѓу кои и новороденче и бремена жена, исчезна во Средоземното Море, објавија денеска две хуманитарни организации. Групата „Аларм телефон“ која ги...

Средоземно Море драстично се намали

Некои жители тврдеа дека водата на плажите се повлекла од 10 до 15 метри, не наведувајќи ги причините за повлекувањето, што предизвикува стравувања дека...

Брод со мигранти потонал во Средоземното море, над 90 мртви

Повеќе од 90 луѓе на преполн брод се удавија во Средоземното Море, соопшти денеска организацијата „Лекари без граници“. Според соопштението, мигрантите биле на брод кој...

Средоземното Море е еден од најзагадените делови на светот

Предупредување од Унијата за Медитеранот Министрите на земјите од Унијата за Медитеранот се состанаа во Каиро на конференција посветена на животната средина и климата, на...

Терористи нападнаа брод во Средоземното море

Ирански товарен брод беше цел на терористички напад во Средоземното море, но никој не беше повреден, објави иранската државна телевизија. Портпарол на иранската државна компанија...

Либан и Израел продолжуваат со преговори со посредство на САД

Либан и Израел ја продолжија втората рунда преговори со посредство на САД за спорните погранични води на истокот на Средоземното Море. Како што пренесуваат американски...

Во Средоземното Море секоја година завршуваат над 200.000 тони пластика

Повеќе од 200.000 тони пластика завршуваат во Средоземното Море секоја година, објави Меѓународниот сојуз за зачувување на природата (IUCN), со строго предупредување дека таа...

ЕУ подготвува нови санкции против Турција

На следната средба на претседателите на држави и влади на ЕУ на дневен ред ќе биде списокот на можни санкции против Турција. Со тоа...

Чавушоглу: Макрон е хистеричен

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон станал хистеричен во врска со случувањата во Либија и Сирија и...