Ознака: спор со името

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност за предлогот за започнува...

Независни Грци до крај ќе се борат да пропадне Договорот од...

Доколку дојде и кога ќе дојде решението со Македонија за ратификација во грчкиот Парламент, Независни Грци „ќе ја дадат последната битка за да пропадне...

Пендаровски: Грција вети дека нема да не блокира во НАТО и...

Критериумот за влез на Македонија во НАТО од 2008 година до денес е решавањето на спорот со Грција. Сега треба да се ориентираме кон...

Заев за „Политика“: Верувам во успех на референдумот

Патриотска должност е на секој политичар, посебно на секој премиер, да се грижи за интересите на граѓаните кои му ја дале довербата и за...

Коѕијас денеска ќе ги потпише, а утре ќе ги прати писмата...

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас за денеска најави дека ќе ги потпише, а утре наутро ќе ги испрати писмата до ЕУ и НАТО,...

Ципрас: Постигнавме историски договор

Атина и Скопје постигнаа историски договор за решавање на дводеценискиот спор околу името, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. - Носам добри вести. Пред малку...

Грчки владин претставник: Постигнат е договор

Постигнат е договор меѓу двете земји вели претставник на грчката Влада, пренесе МИА. Според истите извори Грција смета дека договорот ги исполнува грчките предуслови за...

Заев се надева на решение за името пред Самитот на ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа...

Нема поделба во македонската Влада, во Атина очекуваат „решителен чекор“

Во Владата на Р. Македонија нема никакви поделба и разногласија и работи единствена и посветено на решавање на спорови, како и на јакнење на...

Решението ќе биде брзо, но квалитетот е пред роковите

И додека јавноста во Македонија и Грција калкулира со времето кога би се остварил телефонскиот разговор или евентуалната средба меѓу премиерите на Македонија и...