Ознака: сериски убиец

Дали сериските убијци имаат некоја посебна интуиција

Сликата за агентката Кларис Стерлинг, која во легендарниот филм „Кога јагнињата ќе стивнат“ со шепот го убедува Ханибал Лектор да соработува во полициската истрага...

Индиец признал дека убил 50 луѓе

Индиската полиција уапси сериски убиец во бегство, кој признал дека е вмешан во убиството на повеќе од 50 таксисти, чии тела неговата банда ги...

„Убиецот од Голден Стејт“ призна 13 убиства и десетици силувања

Поранешниот американски полицаец познат како „убиецот од Голден Стејт“, призна 13 убиства, како и околу 50 силувања и упади во домови во Калифорнија во...

Уапсен сериски убиец во Барселона, до смрт претепал тројца бездомници

Осомничен сериски убиец за кого се верува дека убил најмалку тројца бездомници во Барселона е задржан во притвор, обвинет дека шетал по пустите улици...

Признанијата на најозлогласениот сериски убиец го измачуваат ФБИ

Семјуел Литл (79) призна дека задавил 93 жртви во периодот помеѓу 1970 и 2005 година, со што сега се смета за најозлогласниот сериски убиец...

Серискиот убиец во Кипар ги призна убиствата и доби доживотен затвор

Офицерот во кипарската армија доби повеќе доживотни казни затвор за убиство на пет жени од странство и две нивни деца, пренесува Би-би-си. Никос Метаксас (35)...

Поранешен војник уапсен поради сомнение за серија на убиства во Кипар

Поранешен војник денес е притворен во Кипар, поради сомнение на полицијата дека бил вклучен во серија на убиства на медитеранскиот остров, пренесува „Јуроњуз“. Се верува...

Почина еден од најпознатите сериски убијци во САД

На 85-годишна возраст почина Хуан Корона, еден од најпознатите сериски убијци во САД. Тој служеше доживотна казна затвор за 25 убиства во Калифорнија. Во моментот...

Кинескиот „Џек Мевосек“ погубен по долгогодишна истрага

Сериски убиец кој силуваше и уби 10 жени и едно девојче во северозападна Кина, денес беше погубен, пренесуваат повеќе светски медиуми. Гао Ченгјонг (54)...

Сериски убиец призна 90 убиства во САД

Американец, кој од 2014 година се наоѓа на отслужување доживотна робија поради убиство на три жени, призна повеќе злосторства извршени во изминатите четири децении. Американскиот...