Ознака: сезона

Почнува јубилејната 75-та сезона во Формула 1

Воведната сезона на Формула 1 имаше седум трки, се возеа од мај до септември 1950 година. Годинава е рекордна, со 24 трки во календарот,...

Шортс третпат МВП на колото во дебитантската сезона

Македонскиот репрезентативец забележа 26 поени, седум асистенции, три скока и две украдени топки, за вкупно 37 индекс-поени, за само 22,26 минути на теренот. По...

Можни се големи промени во составот на ЛШ за идната сезона?

Во однос на 19-те тима што сезонава од петте најсилни европски првенства играа во групната фаза на ЛШ, според сегашниот пласман на табелите, во...

Следува возбудлива нова рекордна сезона во Ф1

Пред новата сезона во Формула 1, официјалната страница на натпреварувањето претстави некои моменти што се очекува да бидат во фокусот за време на сезоната....

Се намножија измамите и манипулациите со огревното дрво

До редакцијата на „Нова Македонија“ пристигнаа голем број поплаки од оштетени семејства, кои ги дале и последните пари за да се снабдат со дрва...

Почна сезоната на крлежите

Кога се оди во природа или на места каде што се очекува присуство на крлежи треба да се носат облека со светла боја што...

Дамите од „Сексот и градот“ се враќаат со нова сезона

„И едноставно така“, новото поглавје на „Сексот и градот“, е подготвено за втора сезона, соопштија од ХБО макс. - Воодушевен сум што можам да раскажам...

Ќе предизвика ли омикрон турбуленции за авиосообраќајот во 2022 година?

Ширењето на новиот сој на коронавирусот ќе го забави темпото на закрепнување на авионската индустрија, но, според челниците на водечките авиокомпании, не се очекува...

Израел ги отвора границите за туристи, првпат од почетокот на пандемијата

Израел од денеска почна да прима индивидуални посети од туристи, првпат од почетокот на пандемијата на коронавирус. Властите се надеваат дека отворањето на границите на...

Зимските туристички центри се надеваат на успешна сезона

Иако неизвесноста наметната од коронавирусот и натаму е присутна, вработените во ски-центрите укажуваат дека се почитуваат сите протоколи за заштита и на посетителите и...