Ознака: Себастијан Курц

В година – поранешниот австриски канцелар Курц ќе работи во САД

Поранешниот австриски канцелар, некогаш најмладиот премиер на светот, Себастијан Курц, потпиша нов договор за вработување во САД. Како што пишува весникот „Естерајх“, Курц од...

Од Скопје до Ибица – уривањето на „куќата од карти“ на...

Најавеното повлекување на Себастијан Курц од политиката доаѓа по соочувањето на поранешниот австриски канцелар со бројните скандали и политички превирања на домашната сцена во...

Не сум ниту светец, ниту злосторник

Себастијан Курц се повлекува од политиката Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и...

Курц тврди дека не е „канцелар во сенка“

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето блиски до него поради...

Курц ја жртвуваше функцијата, но не и моќта, за да ја...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц (35) поднесе оставка за да ја спаси владината коалција од колапс, откако еден од помалите коалициски партнери побара негово повлекување...

Себастијан Курц поднесе оставка

Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка, јавуваат светските медиуми. Ќе биде заменет со министерот за надворешни работи, Александар Шаленберг, предложи Курц во своето обраќање до...

Курц ги отфрли обвиненијата: Истрагата за проневера, поткуп и мито е...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги отфрли сите обвиненија поднесени против него од Обвинителството за економски криминал и корупција. Курц за весникот „Клајн цајтунг“ и ОРФ...

Курц со воздржана реакција за исходот од изборите во Германија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц одбегнал да го коментира историскиот дебакл на сестринските ЦДУ/ЦСУ на парламентарните избори во Германија, а ниту му ја честитал победата...

Курц: Австрија нема да прими Авганистанци

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја одржува својата цврста линија кон мигрантите. Тој во интервју за германската телевизија „Билд“, порача дека Австрија нема да дозволи...

Меридијани

Австрија - Австрискиот канцелар Себастијан Курц вели дека не сака да прима нови бегалци од Авганистан и покрај тоа што земјата ја презедоа талибанците. Во...